Pnz
A pnz fogalma: A pnz az a trgy, jszg, dolog, ami alkalmas vsrlsra, hitelfelvtelre, adssgtrlesztsre, stb., teht minden ms jszg, dolog rtke kifejezhet.
A pnz feladata a gazdasgi let szerepli kztti kapcsolatok megteremtse, a kzvetts.
ru: olyan emberi szksglet kielgtsre alkalmas dolog, amelyet eleve cserre termeltek.
Funkcii:
- rtkmr v. elszmolsi egysg
Ez a legprimitvebb kifejezse a pnznek. Ha egy rura kiszabjk az rat, a tbbit is ahhoz kell mrni. Pnzel fejezhet ki az ruk rtke, amelyet rnak neveznk. Az r teht az rtk pnzben val kifejezse.
Pl: Kirakatban ltunk kabtokat, az rak 3.000 s 15.000 kztt mozognak. A kevesebb rtk kabt
valsznleg minsgileg is rosszabb, mint a drgbb kabt.
- Fizetsi eszkz
Az ru s a pnzmozgs idben elvlhat, teht nem egy idpontban cserl gazdt. Nem kszpnzes
fizets.
Pl: ad, hitel, elleg, (az talny mindkettbe beletartozik - rtkmr)
- Csere- v. forgalmi eszkz
Az ruk s szolgltatsok cserjt biztostja. Pnz s rumozgs egy idben trtnik. (A forgalomhoz szksges pnzmennyisg a forgalomba kerl ruk russzege, s a pnz forgsi sebessge hnyadosaknt hatrozhat meg. A pnz forgsi sebessge, pedig az a szm, amely megmutatja, hogy adott idegysg alatt egy pnzegysg hnyszor cserl gazdt.)
- Felhalmozsi v. kincskpz funkci
Bels rtkkel nem rendelkez pnz is.
A pnz kialakulsa:
- rupnz
Jellemz az un. kzvetlen rucsere, ilyenkor = rtkek cserldnek. Az rupnz elvrt tulajdonsgai: tarts legyen, ne legyen romland; oszthat legyen; egynem legyen. Ilyen fizet eszkz volt pl: kagyl, csiga, s.
- Nemesfmpnzek s pnzhelyettestk egyttes jelenlte
Olyan fizetsi eszkzre volt szksg, mely viszonylag knnyen oszthat. Kialakult az arany s az ezst. A kirly arckpt nyomtattk r, gy meglehetett llaptani valdisgt. (A kiskzssgi csere mindig kialakul).
- Nemesfmnl ktfle pnzrendszer mkdtt:
- bimetallista: arany s ezst egy idben ( Fr, Belgium)
- monometallista: csak arany: OMM, USA, No csak ezst: Hollandia, India, Kna.
- A pnz helyettesek megjelensnek okai: az arany szlltsa veszlyes - rabls; kopik, koptatjk; hamistjk; a fizets nehzkes (ms-ms finomsg s megjelensi forma)
Megolds:
A pnzvltknl, aranymveseknl s kereskedknl lettbe helyeztk a pnzket az emberek, ahol elismervnyt kaptak, ami nll mozgst vgezhetett s korltozott krben alkalmas volt fizetsek teljestsre. Kialakultak a bankok, megjelentek a bankrok. Feladataik: pnzvlts, lett s bett, hitelezs. Az aranytermels nvekedsi teme nem tudott lpst tartani az rutermels nvekedsi temvel, un. relatv pnzhiny keletkezett (papr anyag pnz, nvleges rtk szerint aranyra vlthat) Megjelent a klasszikus paprpnz
A vltbl fejldtt ki, tulajdonkppen egy sajt banki vlt (kerek sszegre szlt, a bankr felelssge volt, aranyra lehetett vltani brmikor) Lejrata s kamata nem volt.
Az orszgok ltrehoztk jegybankukat, s azt felruhztk az un. trv-s fizeteszkz forgalomba hozatalnak kizrlagos jogval. Ezzel a pnzhelyettestbl pnz lett. A mai pnz fedezete az ru.
Ma a pnzt a bankok teremtik hitelnyjtssal, klfldi fizeteszkzk vsrlsval, (rtkpaprok vsrlsval).
- bels rtkkel nem rendelkez pnz
Alkalmas arra, hogy egy orszgon bell lebonyoltsa pnzforgalmt. tvlthat msik orszg pnznemre (teht a tbbi orszgnak nincs aranyfedezete.
Bank
Fogalma: Olyan pnzgyi intzmny, amely sszehangolja a pnzmegtakart s a hitelfelvev eltr ignyeit, s ennek sorn olyan magra szl kvetelseket teremt, amelyek kpesek a gazdasgban pnzknt funkcionlni.
Tevkenysg szerinti feloszts:
- egyszint
Ha a kzponti bank egy szervezeti keretben ltja el a jegybanki s az zleti banki funkcikat.
Van egy kzponti bank, mely kezeli a vllalatok szmljt, s ltja el a vllalatokat. Egy-egy tevkenysgre ltrehoztak alsbb rend bankokat, pl: kifejezetten lakssal foglalkoz, llami beruhzssal foglalkoz, klkereskedelemmel foglalkoz bank.
- ktszint
A kzponti bank nincs kzvetlen kapcsolatban a lakossggal s a vllalatokkal. A lakossg s a vllalatok pnzgyeit a kereskedelmi bankok kezelik. A kzponti bank vezeti a kereskedelmi bankok szmlit s rzi a kereskedelmi bankok ktelezen elrt pnztartalkait.
- fels
- Magyar Nemzeti Bank
- Jegybank
- Kzponti bank
- als
Kereskedelmi bankok
A Magyar Nemzeti Bank feladatai:
- bankjegy kibocsts
- Mennyi pnz legyen forgalomban - rstabilits elrse s fenntartsa
- vezeti az llamintzmnyek s a kereskedelmi bankok szmljt
- hitelt ad a bankoknak
- meghatrozza a devizapolitikt
Alaprfolyam, kamat, EURO rfolyam, devizar-folyamat
- ktszint bankrendszer esetn a magnszemlyekkel s a vllalatokkal nem ll kapcsolatban, hanem felgyeli a kereskedelemi bankok mkdst.
Kereskedelmi Bank feladatai:
- passzv bankmveletek
A bank forrsgyjt gyletei. Pnzek beszedse, begyjtse - forrst teremt magnak (ekkor tud hitelt adni)
- bettgyjts
Kizrlag hitelintzet jogosult bettgyjtsre. A betttel tulajdonosknt rendelkezhet, de vissza kell fizetnie: kamattal, ms elnnyel, vagy anlkl.
- hitelt vesz fel - kedvez kamat miatt (felveszi 10%-rt s tovbbadja 20%-rt)
- banki rtkpapr kibocsts
Ktvny, rtkpapr
- aktv bankmveletek
- hitel nyjtsa
- hitel trlesztse
- rtkpapr vsrlsa
Clja:
- A nyeresges gazdlkods (betti kamat s hitelkamat klnbsge)
- likvidits megtartsa (fizetkpessg)
- megfelel kockzatot vllaljon
- folyszmla kezels
- mellktevkenysgi formk
- rtkpaprbecsls
- rtkpapr forgalmazs
- deviza mveletek
- szf
kzponti bank: (jegybank) a monetris politika legfbb kialaktja s vgrehajtja. Legfontosabb clja az rstabilits elrse s fenntartsa. Rendelkezik a pnzkibocsts jogval. Ktszint bankrendszer esetn a magnszemlyekkel s a vllalatokkal nem ll kapcsolatban, hanem felgyeli a kereskedelemi bankok mkdst.
rupnz: egy specilis rura alapozott pnzrendszer.
rindex: indexszm, amely megmutatja, hogyan vltozott a fogyaszti forgalomba kerl legfontosabb ruk s szolgltatsok tlagos ra az egyik idszakrl a msikra.
bankszmlapnz: a folyszmln elhelyezett pnzsszeg, amelyet az gyfl megbzsa alapjn a bank elektronikus ton utalhat.
deviza: nemzetkzi elszmolsokra szolgl fizetsi eszkz, valutra szl kvetelst vagy tartozst jelent.
emisszi: a pnzkibocsts joga, amellyel ltalban a kzponti bank rendelkezik.
inflci: az rak ltalnos s tarts nvekedse.
kamat: a hitel ra.
kszpnz: bankjegyek s rmk.
ktszint bankrendszer: a kzponti bank nincs kzvetlen kapcsolatban a lakossggal s a vllalatokkal. A lakossg s a vllalatok pnzgyeit a kereskedelmi bankok kezelik. A kzponti bank vezeti a kereskedelmi bankok szmlit s rzi a kereskedelmi bankok ktelezen elrt pnztartalkait.
konvertibilis: adott valuta szabadon tvlthat brmely msik valutra.
kltsgvets: az llam bevteli s kiadsi sszegei.
kltsgvetsi politika: az llam azon gazdasgpolitikja, amelyen keresztl szablyozza a kltsgvets bevteleit s kiadsait.
kzponti bank: jegybank; a monetris politika legfbb kialaktja s vgrehajtja. Legfontosabb clja az rstabilits elrse s fenntartsa. Rendelkezik a pnzkibocsts jogval. Ktszint bankrendszer esetn a magnszemlyekkel s a vllalatokkal nem ll kapcsolatban, hanem felgyeli a kereskedelemi bankok mkdst.
monetris politika: olyan gazdasgpolitika, amelynek legfbb clja a hazai fizeteszkz vsrlerejnek megrzse, azaz az rstabilits elrse s fenntartsa.
pnz: a pnz funkcii fell megkzeltve: fizetsi eszkz, fizetsi egysg, rtkmegrz.
valuta: valamely idegen orszg trvnyes fizetsi eszkze, konkrt pnzneme.
valutarfolyam: az egyik nemzeti valutnak a msik valutban mrt ra. A valutarfolyam segtsgvel kifejezhet, hogy hny belfldi pnzegysget kell egy klfldi pnzegysgrt adni.