Goblenezs alapjai:
Azzal kezdenm, hogy aki tud keresztszemes hmzssel dolgozni, annak ez a fajta hmzs sem okoz gondot.
A hmzskor mindig ugyanabba az irnyba vezetjk a szlat s nem visznk r mg egyet, keresztbe. Lehet balra vagy jobbra dlt, de akr viszintes s fggleges is - br ebben az esetben vastagabb fonalra van szksgnk, hogy eltakarja az anyagot. St a tapasztaltabbak, a dltet szoktk keverni a vzszintessel, vagy a fgglegessel. Ezzel a mdszerrel ki lehet emelni - a pl: a trgyakat - rszleteket.
A goblenezshez szksges hozzval: anyag, t, fonalak, oll, minta
Anyag: Tbb fajta anyag ltezik, van nagyobb luk s kisebb luk. Az alapszn a fehr, de ltezik ms fajta szn is (pl: kk). Vannak elre nyomtatott mintzat anyagok is.
A munka megkezdse eltt rdemes az anyagot meleg vzben pr percig ztatni (kivve az elre nyomtatott). Majd a megszradt anyagot gzls vasalval vagy nedves ronggyal kivasalni. A szksges mret anyagot a szlak mentn szabjuk ki. A mintkhoz legalbb 10 cm keretet szmtsunk minden oldalon s gy vgjuk ki a megfelel mretet. A szleket a varrgp cikkcakk-ltsvel eldolgozzuk, gy munka kzben nem rojtosodik ki.
Hmzfonal:
A fonalak klnbznek jellegkben, tallunk selyemfnyt s mattot, moshatt s nem moshatt stb. Klnbz minsgeket lehet kapni, ezrt rai eltrek. A megfelel fonl kivlasztsnl a f szempont az anyag szlainak vastagsga. Ugyanis a legszebben akkor hmezhetnk, ha a vlasztott fonal vastagsga azonos az anyag szlainak vastagsgval. A fonalak ltalban hat szlbl vannak feltekerve. A nagyobb luku anyaghoz ez a fonal vastagsg j is. A tgoblen esetben a fonalat kett vagy hromfel kell szedni. A srbb anyagokra kett, a lazbbakra hrom szllal rdemes dolgozni. Azt, hogy hny darabbl lljon a fonalunk gy tudjuk megnzni, hogy a vlasztott szlmennyisg lefedi-e teljesen az anyagot. Ha a hmzs sr s vastag, inkbb kevesebb szllal dolgozzunk. Az sem j, ha ritka a szlmennyisg, mert akkor ltszdni fog az anyagszn.
A boltokban lehet kapni a kihmezend anyaghoz fonalat s tt, amit a bolt maga lltott ssze. n nem ajnlom, hogy ezt vegytek meg, mert rendszeresen elfordl, hogy nem megfelel szn fonal van a csomagban.
Hmzt:
A hmzskor tompa tvel dolgozunk. Tbbfajta tmret ltezik, melynek mrete, vastagsga a vlasztott anyagtl fgg. Ha a megfelel mretet vlasztjuk, a t knnyen tmegy az anyagon s a fonl nem szorul. Figyeljn arra, hogy, ha tl vastag a t, akkor az anyag megsrlhet ill. rongldhat.
Leszmolhat minta:
A hmezni kvnt motvumokat egy ngyzetekbl ll leszmolhat mintrl kszthetjk el. A minta lehet fekete-fehr vagy sznes. Az elbbi esetben a klnbz szn fonalak klnbz kis jellel vannak brzolva a mintn. Az utbbi esetben a fonalakat klnbz szn ngyzetekkel jelzik.
Figyeljnk arra, hogy amikor a sznek mell rjk a fonal szmt, az csak egy bizonyos mrkj fonallal egyezik - ez ltalban a drgbb kategrij. Nyugodtan hagyatkozzatok a szemetekre a sznek kivlasztsnal. A fantzitokat ilyenkor is lehet hasznlni. (Ha esetleg valami jobban tetszene ms sznben)
Folyamatosan szmoljunk: tbbszr is szmoljunk utna a "kockknak", mert ha ksbb vesszk szre, hogy elrontottuk, nehezebb helyrehozni a hibt.
Ha elrontottuk: - s ksbb vesszk szre, de mg nem hmeztnk sokat, rdemes lebontani, csak vatossan, mert az anyag nem szereti ezt a mveletet. Nha sszerogy az anyag, megnylik azon a rszen s csnya lesz. Mikor rhmznk ltszik egy kicsit. Ezrt fontos, hogy nyugodtan hzzuk ki a fonalat s ne erltessk. - ha ksbb vesszk szre, de mr sokat hmeztnk utna, akkor itt az ideje bevetni a fantzit, s egy kicsit talaktani a hmzend mintt.
Mintk:
![csiga](http://csigabiga.com/otlettar/keresztszemes/hallatok/csiga_t.jpg) ![maci2](http://csigabiga.com/otlettar/keresztszemes/hallatok/maci2_t.jpg) ![teknos](http://csigabiga.com/otlettar/keresztszemes/hallatok/teknos_t.jpg) ![cica](http://csigabiga.com/otlettar/keresztszemes/hallatok/cica_t.jpg) ![liba2](http://csigabiga.com/otlettar/keresztszemes/hallatok/liba2_t.jpg)
Krlek rjatokaz e-mailemre, ha valamilyen mintra szksgetek lenne, n megprblom feltenni nektek. |