A szerzdsek ltalnos szablyai
1. Milyen ktelem keletkeztet tnyeket ismer?
A ktelem meghatrozott s egymssal mellrendelt viszonyban ll jogalanyok kztt fennll (relatv szerkezet) polgri jogviszony, amely alapjn a ktelezett valamilyen vagyoni rtk szolgltatst kteles teljesteni, a jogosult pedig ezt a teljestst kvetelheti.
A klnbz ktelem keletkeztet tnyek kzl a leggyakoribbak:
- a szerzds;
- a szerzdsen kvli jogellenes krokozsbl keletkez felelssg;
- a jogalap nlkli gazdagods (pl. a tartozatlan fizets, tves tutals esete).
2. Mikor jn ltre egy szerzds?
A szerzds kt vagy tbb szemly jogi hatst kivlt, klcsns s egybehangz akaratnyilatkozata. A szerzds ltrejtthez elegend, ha a megegyezs a lnyeges krdsekre kiterjed.
Amit felttlenl meg kell llapodni a kvetkez krdsekben:
- meg kell llapodni a szerzds trgyban (ltalban idertve a szolgltats mrtkt s mennyisgt is);
- lnyeges mindaz, amit a trvny az egyes szerzdsfajtk taglalsnl f ktelezettsgnek minst;
lnyeges mindaz, amit brmelyik szerzd fl annak minst
3.Mit jelent a szerzdsi szabadsg elve?
A szerzdsi szabadsg elve alapjn a szerzd felek szabadon dnthetnek abban:
- kvnnak-e szerzdst ktni (ktsi szabadsg);
- kivel akarnak szerzdst ktni (partnervlasztsi szabadsg);
- milyen fajta szerzdst kvnnak ktni (tpusszabadsg elve);
- milyen tartalommal akarnak szerzdst ktni (tartalmi szabadsg).
A szerzdsi jogunk a tpusszabadsg elve alapjn ll, gy a felek szerzdse tbb szerzdstpus elemeit is tartalmazhatja → vegyesszerzds.
4. Melyek a szerzds lehetsges ltszakaszai?
A szerzdses viszony rendszerint tbb-kevsb hosszan tart folyamat, amelynek klnbz szakaszai vannak. Ezek a kvetkezk:
- A szerzds ltrehozsnak folyamata (az ajnlattl az elfogadsig terjed id),
A szerzds jelenlvk kztt az ajnlat elfogadsnak pillanatban, tvollvk kztt pedig, akkor jn ltre, amikor az elfogad nyilatkozat az ajnlattevhz megrkezik. Ha a szerzds ltrejtthez harmadik szemly beleegyezse vagy hatsgi jvhagys szksges, ennek megtrtntig a szerzds nem jn ltre
- A teljestsi hatridig terjed szakasz,
A szerzds keletkezstl a teljestsi hatridig terjed szakasz alatt megy vgbe a teljestshez szksges gazdasgi tevkenysg, pl. a termels, beszerzs, de az is lehet, hogy pusztn az id mlik, mint pl. a klcsn nyjtstl a visszafizetsi hatridig.
- A teljests szakasza,
A teljests szakaszt jelentsge s jogi kvetkezmnyei miatt nll szakasznak tekintjk, a huzamos szerzdsi viszonyoknl ez egszen hossz ideig is tarthat (pl. mg a brleti jogviszony tart, a brbead folyamatosan teljest).
- A szerzdsszegs szakasza
Ha a teljests szerzdsszer, elmarad
5. Mit jelent az ajnlati ktttsg?
A legegyszerbb s leggyakoribb eset az, amikor ketten ktnek egymssal szerzdst gy, hogy az egyik fl ajnlatot tesz a msiknak, aki azt elfogadja. A szerzdsi ajnlat s az elfogadsa ltalban brmilyen mdon (szban, levlben, telefonon, faxon, rutal magatartssal) ltrejhet. A vlasz hinya a hallgats ltalban nem minsl elfogadsnak. Ugyancsak nem elfogadsnak, hanem j szerzdsi ajnlatnak kell tekinteni az ajnlattl eltr tartalm elfogadst, gy a cmzettl rkez j ajnlat egyben az eredeti ajnlat visszautastsa is. A szerzds jelenlvk kztt az ajnlat elfogadsnak pillanatban, tvollvk kztt pedig, akkor jn ltre, amikor az elfogad nyilatkozat az ajnlattevhz megrkezik. Ha a szerzds ltrejtthez harmadik szemly beleegyezse vagy hatsgi jvhagys szksges, ennek megtrtntig a szerzds nem jn ltre
6. Milyen alakban, mdon kthet meg egy szerzds?
A szerzdsi ajnlat s az elfogadsa ltalban brmilyen mdon (szban, telefonon levlben, faxon, Interneten stb. s rutal magatartssal) ltrejhet.
A szerzdsi akarat kifejezst, a szerzds alakjt hrom csoportba szoktk sorolni, gy beszlhetnk:
- szban,
- rsban s
- rutal magatartssal (pl. nkiszolgl bolti vsrls) kttt szerzdsekrl.
Fszably, hogy a szerzds ltrehozsa nincs meghatrozott alakhoz ktve, teht nem csak az rsban kttt megllapods minsl szerzdsnek
7. Sorolja fel az rsba foglalt szerzds formit!
Van amit ktelez ebben a formban megktni, pl: ingatlan ads-vtel, biztosts, trsasg alapts, stb.
Az rsbeli forma lehet:
- egyszer rsbeli forma, pl: munkaszerzds
- minstett rsbeli forma: kt tan alrsa is szksges, ms esetekben gyvdi ellenjegyzs is elrs, pl: ingatlan
- kzokirati forma: Brsg, kzjegyz vagy ms llami hatsg ltal killtott okirat. A kzokirati forma a leghitelesebb okirat, amely ptolja az egyszer vagy minstett rsbeli alakot is, pl: adigazols, szletsi bizonytvny, szemlyi igazolvny
8. Mi az elszerzds?
A felek megllapodhatnak abban is, hogy ksbbi idpontban ktnek egymssal szerzdst. Ezt a Ptk. elszerzdsnek nevezi. Az elszerzds alapjn a felek ktelesek a szerzdst megktni. Az elszerzdst az adott szerzdsre elrt alakban kell megktni.
9. Mi a f klnbsg a szerzds rvnytelensgnek kt csoportja kztt?
Az rvnytelensg a szerzdssel elrni kvnt jogi hats elmaradsa. Az rvnytelensgi oknak mindig a szerzds megktsekor kell fennllnia, hogy a szerzds rvnytelensgt okozza.
Az rvnytelensgnek kt nagy csoportja van:
- Semmissg
Esetn az rvnytelensgi ok nmagban kivltja az rvnytelensget, a semmis szerzds teht a trvny erejnl fogva rvnytelen. A semmis szerzds rvnytelensgre brki hatrid nlkl hivatkozhat s azt a brsg vagy ms hatsg kln krelem nlkl hivatalbl veszi figyelembe.
- megtmadhatsg
Mindig csak felttelesen rvnytelen. rvnytelensge attl fgg, hogy az rvnytelensgi okra hivatkozva a trvnyes hatridn bell az erre jogostott szemly megtmadja-e. Ha nem tmadja meg, akkor az rvnytelensg felttele nem ll be s a szerzds rvnyes marad. A megtmadst egy ven bell rsban kell a msik fllel kzlni, majd a kzls eredmnytelensge esetn haladktalanul a brsg eltt rvnyesteni.
10. Soroljon fel hrom semmis szerzdst!
Fajti:
- a cselekvkptelen szemly jognyilatkozata (ltalban);
- a sznlelt szerzds;
- a trfbl tett jognyilatkozat;
- a ktelez alakszersg megsrtsvel kttt szerzds;
- a kpviseleti jogkr hinya;
- a lehetetlen szolgltatsra irnyul szerzds;
- jogszablyba tkz vagy a jogszably megkerlsvel kttt szerzds
11. Soroljon fel hrom megtmadhat szerzdst!
Fajti:
- a tveds;
- a megtveszts;
- a jogellenes fenyegets;
- a feltnen nagy rtkklnbsg a szolgltats s az ellenszolgltats kztt.
12. Milyen kvetkezmnye lehet egy rvnytelen szerzdsnek?
Az rvnytelensg legltalnosabb kvetkezmnye – a semmissg s a megtmadhatsg eseteinl egyarnt – az „eredeti llapot helyrelltsa”, ilyenkor ugyanis a szerzdskts eltt fennllott helyzetet kell visszalltani.
13. Sorolja fel a szerzdst biztost mellkktelezettsgeket!
A szerzdst biztost mellkktelezettsgeknek a Ptk.-ban megnevezett fajti:
a) a foglal;
b) a ktbr;
c) a jtlls;
d) a bankgarancia;
e) a jogveszts kiktse;
f) a zlogjog;
g) az vadk;
h) a kezessg.
14. Mi a foglal?
A foglal a szerzds megktsekkor a ktelezettsgvllals jell s biztostsul tadott pnzsszeg vagy ms dolog. Gyakori ingatlanoknl, mrtke nincs meghatrozva, ltalban 5-20%. Szerzds megszegse esetn: ha az a fl szegi meg, aki adta az sszeget elbukja a foglalt, ha az szegi meg aki kapta, annak a foglal dupljt kell fizetnie.
15. Mi a ktbr, s mirt clszer alkalmazni?
A ktbr elre meghatrozott gret. Ktbrt csak rsban lehet rvnyesen kiktni. A ktbr a szerzdsszegs minden esetre vonatkozik (ksedelem, meghisuls, hibs teljests). Krtrts ignyelhet, mely levonsra kerl a ktbrbl, ha meghaladja a ktbr sszegt, akkor pluszba megkaphat az sszeg, de azt bizonytani kell. Az elvlsi id 6 hnap.
16. Mi a klnbsg a kzi zlogjog s a jelzlogjog kztt?
A zlogjog clja annak biztostsa, hogy a hitelez az ltala nyjtott szolgltatst (pldul klcsnt) visszakapja, illetve a szolgltatsrt ksbb jr ellenszolgltatst megkapja.
A zlog fajti:
- kzi zlogjog
Magnember csak rversen rtkestheti a z eladst. Csak a zloghzak adjk el rgtn, mert ott van becss, aki felbecsli az rtkt, pl: kszer, bunda, rdi, festmny, stb.
- Jelzlogjog
Megjellik a zlog rtkt, illetve magt a zlogot, pl: ingatlan: nyilvntartsban van, bejegyzs trtnik, mely csak akkor tnik el, ha megsznik a tartozs.
17. Mi az vadk?
Az vadk pnz, vagy rtkpapr tadsa (dologi biztostk) a jogosultnak, azrt hogy a szerzds nem teljestse vagy nem szerzdsszer teljestse esetn kvetelst az vadksszegbl kzvetlenl kielgtse. A jogosult a szerzdsszegskor nyomban rendelkezhet az vadkkal, abbl kzvetlenl – bri t ignybevtele nlkl – kielgtst kereshet. Az vadk visszajr, ha az alapul szolgl szerzds megsznt, illetleg a szavatossgi vagy jtllsi id eltelt anlkl, hogy az vadkbl val kielgtsre jogalap volna.
13. A kezessgnek milyen fajtit ismeri?
A kezessgi szerzds a kezes ktelezettsgt tartalmazza arra vonatkozan, hogy amennyiben a ktelezett nem teljest, a ktelezett helyett maga a kezes fog a jogosultnak teljesteni.
Fajti:
- egyszer vagy sortart kezessg
Elszr az adson kell megprblni behajtani, ha nem megy akkor a kezesen prbljk behajtani az sszeget.
- Kzfizet kezessg
Egyetemleges ktelezettsg van, mely a kvetelnek j, ugyanis a jogosultnak nagyobb vlasztsi lehetsge van a tekintetben, hogy a kvetelst kivel szemben kvnja rvnyesteni.
Tbb kezest jelent, az sszeg nem oszlik el a tbb szemly kztt. Akinek van pnze, onnan hajtjk be. A kezesek egyms kztt elintzhetik az sszeg egyarny fizetst.
14. Sorolja fel a szerzdsszegs fbb eseteit!
A szerzdsszegs minden olyan magatarts, krlmny s llapot, amely ellenttes a szerzds tartalmval vagy srti valamelyik flnek a szerzdsben biztostott jogait. A szerzdsszegs bekvetkezhet a felek magatartsn kvli (objektv) okbl pl. elemi csaps miatt elpusztul a brelt dolog; szerzdsszegst azonban a felek magatartsa is elidzhet.
A szerzdsszegs leggyakoribb esetei:
- a ktelezett ksedelme: a ksedelem a szolgltats idleges nem teljestse.
- a jogosult ksedelme: A jogosult ksedelmnek felrhatsga esetn a ktelezett kvetelheti a ksedelembl ered krnak megtrtst. A jogosult ksedelme a ktelezett egyidej ksedelmt is kizrja, teht a ksedelembe es jogosult nem kvetelhet ksedelmi kamatot a ktelezettl.
- a hibs teljests: csak a visszterhes szerzdsekre vonatkoznak. A ktelezett hibsan teljest, ha a szolgltats nem felel meg a teljestskor a trvnyes vagy a szerzdsben meghatrozott tulajdonsgoknak
- a teljests lehetetlenn vlsa;
Ha a teljests olyan okbl vlt lehetetlenn amelyrt egyik fl sem felels, akkor a szerzds megsznik.
- a teljests megtagadsa.: a ktelezett egyltaln nem, teht a jvben sem kvn teljesteni, de klnbzik a lehetetlenlstl is, mert itt a szolgltats teljestse mg nem vlt lehetetlenn.
15. Mit kvetelhet a jogosult a ktelezett hibs teljestse esetn (szavatossgi jogok)?
A jogosult a vlasztott szavatossgi jogrl msikra trhet t. Az ttrssel okozott krt kteles a ktelezettnek megtrteni, kivve, ha az ttrsre a ktelezett magatartsa adott okot, vagy az ttrs egybknt indokolt volt.
- hibs teljests esetn a jogosult vlasztsa szerint kijavtst vagy megfelel rleszlltst krhet;
- ha a szerzdsben a dolgot fajta s mennyisg szerint hatroztk meg, hibs teljests esetn a jogosult krheti a dolog kicserlst is, kivve ha a hiba rvid id alatt rtkcskkens nlkl kijavthat, s a kijavts a jogosult rdekeinek srelme nlkl lehetsges;
- ha a hibs teljests miatt a jogosultnak a teljestshez fzd rdeke megsznt – gy klnsen, ha a hiba nem javthat ki, a ktelezett a hiba kijavtst nem vllalja, vagy a hiba kijavtsa rvid id alatt rtkcskkens s a jogosult rdekeinek srelme nlkl nem lehetsges –, a jogosult elllhat a szerzdstl.
16. Hogyan lehet egyoldal jognyilatkozattal megszntetni egy szerzdst?
Megszntetse:
- felmonds: Aki szerzdsnl vagy jogszablynl fogva felmondsra jogosult, e jogt a msik flhez intzett nyilatkozattal gyakorolja. A felmonds a szerzdst megsznteti. Ha a felmonds nem azonnali hatly, a trvnyben vagy a szerzdsben meghatrozott felmondsi id elteltig a szerzds fennmarad, a szerzdsbl ered ktelezettsgeket a szerzds megsznsig teljesteni kell
- ellls: Aki szerzdsnl vagy jogszablynl fogva elllsra jogosult, e jogt a msik flhez intzett nyilatkozattal gyakorolja. Az ellls a szerzdst felbontja (visszamen hatllyal sznteti meg). Az ellls jogt a felek bnatpnz fizetse ellenben is kikthetik;
17. Miben klnbzik a kvetels engedmnyezse a tartozstvllalstl?
Az egyszer jogutdlson (pl. egy cg talakulsa) tlmen, bvebb ismeretet ignyel az zleti letben gyakran alkalmazott engedmnyezs s a tartozstvllals.
Az engedmnyezs olyan szerzds mellyel a jogosult kvetelst msra ruhzza t. Az truhz (a korbbi jogosult) az engedmnyez, a kvetels megszerzje (az j jogosult) az engedmnyes. Nem lehet engedmnyezni a jogosult szemlyhez kttt, valamint azokat a kvetelseket, amelyek engedmnyezst jogszably kizrja. Az engedmnyezsrl a ktelezettet rtesteni kell (de nem kell az engedlye).
Tartozstvllals esetn valaki a ktelezettel megllapodik abban, hogy tartozst tvllalja.
A tartozstvllal kteles a jogosult hozzjrulst krni, ha pedig azt a jogosult megtagadja, a ktelezettet olyan helyzetbe kell hoznia, hogy az a lejratkor teljesthessen
|