A tulajdonjog
1. Mi lehet a tulajdonjog trgya?
A tulajdonjog trgya valamilyen birtokba vehet dolog lehet, mint pldul: pnz, rtkpapr, termszeti erk. A birtokbavtel egyrszt fizikai, msrszt jogi rtelemben hasznlt fogalom. Fizikai rtelemben birtokba vehet az, ami hatalmunkban tarthat. Jogi rtelemben birtokba vehet mindaz, aminek hatalomba tartst jogszablyok nem tiltjk. A fld tulajdonjoga a fld mhnek kincseire s a termszeti erforrsokra nem terjed ki, az, az llam.
2. Csoportostsa a dolgokat forgalomkpessg szempontjbl!
Csoportosts:
- forgalomkpes dolgokat, melyek szabadon truhzhatk;
- korltozottan forgalomkpes dolgokat (pl. lfegyver, sugrz anyag);
- forgalomkptelen dolgokat (pl. az llami tulajdon kizrlagos trgyai).
3. Hogyan csoportostjuk a tulajdonos jogait (hagyomnyos trisz)?
A tulajdonjog tartalma (fogalma) alatt azokat az alanyi jogokat s ktelezettsgeket kell rteni, amelyek a tulajdonhoz kapcsoldnak. A tulajdonjog tartalmt, a tulajdonost megillet alanyi jogokat az gynevezett „hagyomnyos trisz” elnevezssel is szoktk kifejezni.
Csoportostsa:
- a birtokls joga;
- a hasznlat s a hasznok szedsnek joga;
- a rendelkezsi jog.
A tulajdonjog akkor teljes, ha mind a hrom rszjogosultsg a tulajdonost illeti meg, ennek hinyban csonka tulajdonjogrl beszlnk (pl. a haszonlvezettel terhelt tulajdonjognl).
4. Melyek a tulajdonos hasznlati jognak trvnyi korltjai?
Hasznok szedse alatt a termszetes hasznokat (pl. fa gymlcse, hzillat szaporulata) s az n. jogi hasznokat (brleti dj, kamatjvedelem) rtjk. A tulajdonos hasznlati jogt csak trvny korltozhatja.
A tulajdonos hasznlati jognak trvnyi korltjai:
- A szomszdjog,
A tulajdonos a dolog hasznlata sorn kteles tartzkodni minden olyan magatartstl, amellyel msokat, klnsen szomszdjait szksgtelenl zavarn, vagy amellyel jogaik gyakorlst veszlyeztetn.
- A szksghelyzet
Szksghelyzetnek tekintjk, ha valakinek lett, testi psgt, vagyont kzvetlen veszly fenyegeti. ltalnos szably, hogy a tulajdonos kteles trni a szksghelyzet megszntetse kapcsn a tulajdonban ll dolgnak ignybevtelt, felhasznlst, pl. gtszakads esetn egy kzelben lv gpjrm ignybevtele az letmentshez.
- Kzrdek korltozs
Kzrdek szolgltatst (pl. energiaszolgltats, vzvdelem) ellt szerveket jogszablyok felhatalmaznak idegen ingatlanok hasznlatra is. Az ingatlan tulajdonosa trni kteles, hogy az erre kln jogszablyban feljogostott szervek – a szakfeladataik elltshoz szksges mrtkben – az ingatlant idlegesen hasznljk, arra hasznlati jogot szerezzenek, vagy a tulajdonjogt egybknt korltozzk.
5. A hasznlati jogoknak milyen nllsult formjt ismeri?
A hasznlati jogok kt kzismert nllsult fajtja:
- a haszonlvezet
- a telki szolgalom
6. Mi a haszonlvezet lnyege?
A haszonlvezeti jog szemlyhez kttt hasznlati jog, amelynek jogosultja a ms tulajdonban lv dolgot – rendeltetsnek megfelelen – birtokolhatja, hasznlhatja s hasznosthatja. a rendelkezs joga tovbbra is a tulajdonost illeti meg. Fennmarad.
A haszonlvez oldaln azonban a haszonlvezeti jog szemlyhez kttt, annyiban, hogy a haszonlvezeti jog nem rklhet s nem ruhzhat t
7. Hogyan keletkezhet a haszonlvezeti jog?
A haszonlvezeti jog keletkezhet:
- szerzdssel;
- jogszably rendelkezse folytn (zvegyi jog);
- brsg vagy hatsgi rendelkezsnl fogva.
8. Milyen eredeti tulajdonszerzsi mdokat ismer?
A tulajdonjog megszerzse a dolgon tulajdoni jogviszony keletkezst jelenti. Az eredeti jogszerzs esetn j tulajdonjog keletkezik: ez a tulajdonjog a korbbi tulajdonos jogaitl s ktelezettsgeitl fggetlen, teht nll j tulajdoni jogviszony jn ltre.
Tulajdonszerzsi mdok:
- eredeti jogszerzs
- hatsgi hatrozat vagy rvers – ha kiderl, hogy az rversen szerzett trgy lopott, akkor is az enym marad, az elz tulajdonos nem kapja vissza.
- elbirtokls: tulajdonjogot szerez az, aki 10-15 ven t szakadatlanul sajtjaknt gondozza a tulajdont. Ingatlannl 15 v.
- gazdtlan javak elsajttsa, pl: lomtalants ltal kirakott trgyak
- talls: ha mindent megteszek, hogy visszakerljn, de egy v mlva sem jelentkezik az illet, akkor az enym maradhat a tallt trgy.
- kisajtts: csak az ingatlanokat lehet s csak az llam s az nkormnyzat kezdemnyezheti, kzrdek clra, pl: ptkezs. Felttlen s azonnali krtalants mellett.
- szrmazkos jogszerzs
- rkls
- truhzs
9. Mi az elbirtokls?
Elbirtokls tjn megszerzi a dolog tulajdonjogt, aki a dolgot sajtjaknt tz (ingatlannl ez mr tizent) ven t, szakadatlanul birtokolja. Az elbirtoklsi idt megszaktja, ha:
- a tulajdonos a birtokost a dolog kiadsra rsban felszltja, vagy ez irnt brsghoz fordul;
- a tulajdonos a dologgal rendelkezik (pl. elajndkozza);
- a birtokos a birtokot akaratn kvl elveszti, s azt egy ven bell nem szerzi vissza s brsghoz sem fordul.
Az elbirtokls megszakadsnak jogi kvetkezmnye az, hogy a birtoklsnak a megszakadsig eltelt ideje nem vehet figyelembe, s az elbirtokls megszakadst okoz krlmny elmltval a tz-tizent ves hatrid jbl kezddik.
10. Mi a kisajtts?
A kisajtts jellemzje, hogy rendkvl ersen srti a tulajdonosi jogostvnyokat, hiszen az ingatlan tulajdonosa szndka ellenre veszti el tulajdonjogt. Ezrt hatlyos jogunk a kisajttst csak kivteles eszkzknt, szigor felttelek mellett teszi lehetv:
- kisajttani csak az llam vagy a helyi nkormnyzat rszre lehet, teht elvileg csak e szervek krelmre indthat meg a kisajttsi eljrs;
- csak a trvnyben meghatrozott kzrdek clra lehet kisajttani;
- a kisajttott ingatlanrt teljes, felttlen s azonnali krtalants jr (pnzben, csereingatlannal vagy a kett kombincijval);
- az eljrsra csak kivtelesen kerlhet sor, akkor, ha az ingatlan tulajdonjogt adsvtellel nem lehetett megszerezni.
11. Melyek a leggyakoribb szrmazkos szerzsmdok?
A szrmazkos jogszerzs esetn a megszerzett tulajdonjog a dolgon mr korbban fennll tulajdonjogon alapszik, teht a mr fennll s ltez tulajdonjog szll t a msik tulajdonosra (lnyegt tekintve jogutdlsrl van sz) Az ing dolgok s ingatlanok esetn egyarnt a legelterjedtebb szrmazkos szerzsi md:
- az rkls
A tulajdonszerzs az rkhagy halla pillanatban kvetkezik be. Jellegzetes tulajdonsga az rklsnek, hogy az rks nemcsak trgyak tulajdont szerzi meg, hanem az egsz hagyatkot, vagyis az ahhoz tartoz jogok s ktelezettsgek sszessgt.
- az truhzs.
Az truhzssal (pl. adsvtel, csere, ajndkozsi szerzds. Az tads leggyakrabban a dolog tnyleges birtokbaadsval trtnik, de az tads ms mdon is megtrtnhet, pl. a gpkocsi paprjainak s kulcsainak tadsval. Ingatlan tulajdonjognak truhzshoz az erre irnyul szerzdsen fell a tulajdonosvltozs ingatlan-nyilvntartsi bejegyzse is szksges. Sajt tulajdoni hnyadval brmelyik tulajdonostrs szabadon rendelkezhet. Ha az egyik tulajdonos sajt tulajdoni hnyadt kvlllnak (harmadik szemlynek) kvnja eladni vagy brbe adni, akkor a tbbi tulajdonostrsat elvsrlsi, elbrleti jog illeti meg.
12. Mit jelent a kzs tulajdon?
Kzs tulajdonrl akkor van sz, ha a tulajdonjog ugyanazon a dolgon meghatrozott hnyadok szerint tbb szemlyt illet meg. A kzs tulajdon esetben a tulajdonjog oszlik meg eszmei hnyadrszek szerint Kzs tulajdon fennllhat emberek s jogi szemlyek kztt vegyesen is.
A tulajdonostrsak mindegyike jogosult a dolog birtoklsra s hasznlatra, a kzs dolog hasznainak szedsre s hasznostsra; ktelessge viszont a kzs dologgal jr terheket s a krveszlyt viselni. A birtokls s a hasznlat a tulajdonostrsak kztt elvileg nincs megosztva, mindegyikk egyformn jogosult r.
13. Milyen mdon lehet megszntetni a kzs tulajdont?
A kzs tulajdon brsgi megszntetsnek hrom mdjt klnbztethetjk meg:
- A kzs tulajdon trgyait elssorban termszetben kell megosztani. Ez oszthat dolog esetn a tulajdoni hnyadok szerinti megosztst jelenti.
- Ha a dolog termszetben nem oszthat (pl. egy gpkocsi) akkor a brsg a tulajdonmegosztsnak azt a mdjt is alkalmazhatja, hogy a dolgot megfelel ellenrtk fejben egy vagy tbb tulajdonostrs tulajdonba adja (megvlts, maghoz vlts). Ilyenkor a kizrlagos tulajdonjogot szerznek megvltsi rat (vtelrat, kznyelven „lelpsi djat”) kell fizetnie.
- Vgezetl, ha a kzs tulajdon ms mdon nem szntethet meg vagy a termszetbeni megoszts rtkcskkenssel jrna a kzs tulajdon trgynak rtkestsre (rvers tjn) kerl sor. Ilyenkor a vtelrat kell a tulajdonostrsak kztt tulajdoni hnyaduk arnyban elosztani.
A brsg azonban nem alkalmazhatja a kzs tulajdon megszntetsnek azt a mdjt, amely ellen valamennyi tulajdonostrs tiltakozik.
|